Ewan McGregor
Další
herci

Ewan McGregor

Ewan (celým jménem Ewan Gordon McGregor) se narodil 31. března 1971 svým učitelským rodičům. V rodném skotském Criffu strávil Ewan poměrně šťastné dětství. Jeho otec James McGregor učil na střední škole v Criffu, ze které Ewan v šestnácti odešel. Na téže škole se jeho o dva roky starší bratr Colin stal vzorným studentem roku. Školu opustil, protože se chtěl dostat na místa, kde by měl možnost prosadit se. Po herectví toužil už odmala (sám prohlásil: „Už v pěti letech jsem věděl, že budu filmovou hvězdou.“) Jako malý dokázal prosedět celé hodiny v kině, nebo před videem.
K herecké kariéře Ewana inspiroval jeho strýc Dennis Lawson (populární muzikálový herec). Ewan později o strýci prohlásil: „Pořád jsem to nechápal. Říkal jsem si, co je na něm tak zajímavého. Pak jsem si uvědomil, že je prostě jiný, opravdu velmi zvláštní, a v ten moment jsem se rozhodl, že chci být také zvláštní. Že chci být hercem.“ Poté co se rozhodl opustit školu, prožíval těžké období… „Začal jsem propadat depresím a neustále jsem se dostával do problémů… Nakonec mě z toho vysvobodila máma. Prohlásila, že se nemůže koukat na to, jak se trápím. Dovolila mi odejít od rodiny a postavit se na vlastní nohy. Bylo to od ní velmi statečné. Na druhou stranu si určitě oddechla, že už nemusí řešit moje rošťárny… Já jsem z Crieffu prostě musel utéct. Bylo to sice krásné místo, ale nic nenabízelo. Do dneška tam nemají ani slušnou divadelní společnost.“
První hereckou zkušeností byla hra Cesta do Indie, kde si zahrál jako křoví. Přihlásil se na hereckou školu Guildhall School Of Drama And Music v Londýně, kam se přestěhoval. Při závěrečném představení ročníku se seznámil se svým agentem, díky kterému získal svoji hereckou příležitost. Ewan McGregor při představení zapomněl text a tudíž musel improvizovat „Stejně si toho nikdo nevšiml“ okomentoval to Ewan s úsměvem. Získal filmovou roli v seriálu “Lipstick on your Collar“, ale tento 6 -ti dílný seriál bohužel neměl úspěch. Pak si zahrál ve filmu “Being Human“ a v adaptaci románu “Červený a Černý“, kde si zahrál hlavní roli Juliana Sorela. Poté přišla velká role v černé komedii “Mělký hrob“.
Opravdový úspěch přišel, když si zahrál hlavní roli ve filmu “Trainspotting“, kde ztvárnil narkomana Marka Rentona. Kvůli této roli musel Ewan shodit 15 kilo – údajně váhu srovnal tak, že přestal pít pivo. Film mu vynesl několik cen (např. London Film Critics Circle, Empire a BAFTA Scotland Awards pro Nejlepšího herce a mezinárodní uznání i popularitu. Po tomto filmu se oženil s Eve Mavrakis, se kterou má dvě biologické dcery (Clare a Esther). Pár ještě adoptoval mongolskou holčičku.
Dalším úspěchem byl film “Kniha snů“, kde se ukázal zcela nahý. Dále si zahrál opraváře ve filmu “Tichý hlas“ a bisexuálního zpěváka v “Sametové extázi“. S Hollywoodem spolupracoval na komedii “Extra život“. Ewan McGregor velmi stál o roli ve snímku Pláž, ale režisér svěřil roli Leonardu DiCapriovi. Pak přišla nabídka od George Lucase. Ewan nabídku na roli Obi-Wana Kenobiho přijal, protože on sám je velkým fanouškem Star Wars. Hvězdné války otevřeli Ewanovi cestu do Hollywoodu. Ewan je skvělý herec, ale i výborný zpěvák. Zahrál si, zazpíval a zatančil v romantickém muzikálu Moulin Rouge. Zde projevil obrovské pěvecké nadání… „Já na castingy obyčejně nechodím. Většinou mi režiséři nabízejí role rovnou a já je buď přijmu, nebo ne. Tentokrát jsem ale udělal výjimku, protože jsem o roli Christiana velmi stál.“ Ewan McGregor usiloval už jednou o roli ve filmu Baze Luhrmanna a to v novodobé verzi Romea a Julie.
Později si zahrál Johna Grimese ve válečném dramatu “Černý jestřáb sestřelen“. Ewan znovu ztvárnil Obi-Wana ve “Hvězdných válkách“ (Epizoda II - Klony útočí, Epizoda III – Pomsta Sithů). „Moji příznivci jsou často překvapeni, když zjistí, že jsem starý ženáč. Myslí si, že mám stejný charakter jako postavy, které hraji". Uvedl o svém manželství s o sedm let starší francouzskou módní návrhářkou. Ewan má velkou zálibu v motorkách, vlastní jich několik. Také je velkým fanouškem hudební skupiny Oasis. Ewan McGregor přispívá na různé humanitární organizace a sám je velmi charitativně činný. Dává lekce herectví na Morrison´s Academy.
Roku 2005 se objevil jako Lincoln Six-Echol v komerčně úspěšném scifi thrilleru režiséra Michaela Baye, Ostrov. Příběh se odehrává v polovině 21. století ve střeženém obytném komplexu. Jednou za čas probíhá loterie, jejiž vítěz dostane možnost jet na „Ostrov“, místo, o němž se tvrdí, že je to poslední neznečištěné prostředí na celé zemi. Jenže než se Lincoln na toto blažené místo dostane, zjistí skutečnosti, které celou jeho dosavadní existenci obrátí vzhůru nohama: má totiž větší cenu mrtvý, než živý. Spolu se svou známou Jordan Two-Delta (Scarlett Johansson) se Lincoln rozhodne udělat krok do neznáma - utéct do vnějšího světa „za zdí“, se kterým ještě nemají žádnou osobní zkušenost.
Ewan se 22. července 1995 oženil s Eve Mavrakis. Mají spolu dvě dcery, Clara Mathilde se narodila v únoru 1996 a Esther Rose se narodila 7. listopadu 2001. V dubnu 2006 pár ještě adoptoval čtyřletou holčičku z Mongolska, Jamiyan.

Herecká filmografie:
2011The Electric Slide2003Adamovo tajemství1996Emma
ZkratKašlu na lásku"Karaoke" (TV seriál)
2010Muž ve stínuVelká rybaOdpískáno
Jackboots on Whitehall2002Solid Geometry (TV film)The Pillow Book
The Last WordStar Wars II - Klony útočíTrainspotting
2009Amelia2001Černý jestřáb sestřelen1995Blue Juice
Andělé a démoniMoulin Rouge"Kavanagh QC" (TV seriál)
I Love You Phillip Morris2000Anno Domini1994Doggin' Around (TV film)
Muži, co zírají na kozyNoraMělký hrob
2008The Great Pretender1999Comic Relief: The Record Breaker (TV film)"Pohotovost" (TV seriál)
PodvodMakléř1993Family Style (TV film)
V plamenechMaska smrtiJsme jenom lidi
2007Kasandřin senStar Wars I - Skrytá hrozba"Lipstick on Your Collar" (TV seriál)
2006Miss Potter1998Desserts"The Scarlet and the Black" (TV seriál)
Scény z partnerského životaSametová extáze1989"Příběhy ze záhrobí" (TV seriál)
StormbreakerTichý hlas
2005Hranice života1997Extra život
OstrovHlídač mrtvých
RobotiPolibek hada
Star Wars III - Pomsta Sithů
Valiant

Filmy v naší půjčovně:

Jack a obři
Jack a obři
Zkrat
Zkrat
Muž ve stínu
Muž ve stínu
Amelia
Amelia
Andělé a démoni
Andělé a démoni
I Love You Phillip Morris
I Love You Phillip Morris

Muži, co zírají na kozy
Muži, co zírají na kozy
Podvod
Podvod
V plamenech
V plamenech
Miss Potter
Miss Potter
Stormbreaker
Stormbreaker
Hranice života
Hranice života

Ostrov
Ostrov
Roboti
Roboti
Star Wars III
Star Wars III
Pomsta Sithů
Valiant
Valiant
Adamovo tajemství
Adamovo tajemství
Kašlu na lásku
Kašlu na lásku

Velká ryba
Velká ryba
Star Wars II
Star Wars II
Klony útočí
Černý jestřáb sestřelen
Černý jestřáb sestřelen
Moulin Rouge
Moulin Rouge
Star Wars I - Skrytá hrozba
Star Wars I
Skrytá hrozba

© Webová stránka je vlastnictví videopůjčovny AUSID Pardubice.