Náhled předního přebalu DVD

Svět patří nám

Svět patří nám, Československo, 1937

Režie: Martin Frič

Hrají: Jiří Voskovec, Jan Werich, Vladimír Šmeral, Adina Mandlová, Bohuš Záhorský, Jaroslav Průcha, Miroslav Svoboda, Ladislav Herbert Struna, Zdeněk Štěpánek, Karel Dostal, František Černý, František Filipovský, Emanuel Kovařík, Jiří Hron, Jarmila Švabíková, Mirko Eliáš, Gustav Hilmar, Alfred Baštýř, Josef Oliak, Vladimír Smíchovský, Nita Romaničová, Jaroslav Sadílek, Jan W. Speerger, Michel Elaguine, Jaroslav Tryzna, Anna Vávrová, Jaroslav Kopecký, Jindřich Fiala, František Beranský, Růžena Pokorná, Zdeněk Gina Hašler, Martin Frič, Jarka Pižla, Vlastimil Brodský

Délka filmu: 93 minut

Formát obrazu: 4:3 ČB

Zvuk: DD 2.0 český

Titulky: české pro neslyšící, anglické

Vydal: Filmexport

Děj filmu: Proti všem podvodníkům, kariéristům a darebákům brojí ve svém čtvrtém a posledním filmu Voskovec s Werichem. Film je, až na nepatrné změny, adaptací jejich divadelní hry Rub a líc a natočil ji v roce 1937 Martin Frič. Voskovec a Werich tu hrají dva konkurenční kameloty, kteří ve svém soupeření pokračují i jako malíři propagačních nápisů, na které ovšem málem doplatili a tak se raději spojili. Jejich prostřednictvím můžete sledovat boj ctižádostivého podvodníka Dexlera proti dělníkům vedeným Dexlerovým bývalým spolupracovníkem Formanem, půvabnou rozhlasovou hlasatelkou Markétkou a poctivým ředitelem továrny Hartem. Hrdinové v podání Voskovce a Wericha jsou jakýmsi hybným mechanismem střetnutí dobra a zla. V roce 1936 se politické nebe zatahovalo stále temnějšími mraky. Hrozba nacismu byla neodvratná.
Tehdy Jiří Voskovec a Jan Werich uvedli na jevišti Osvobozeného divadla premiéru hry Rub a líc. Hudebním leitmotivem hry byl optimistický pochod Jaroslava Ježka Svět patří nám, který dal i název pozdějšímu filmu Martina Friče. Aktuální námět totiž přímo volal po zfilmování. Filmová specifika si vyžádala zhuštění děje, zasáhla však i cenzura Filmového poradního sboru. Ta si vyžádala změnit jména postav, připomínajících jména nacistických pohlavárů. Nařídila i změnu příliš průhledného úboru fašistů.
V kinech se Fričův film objevil pouhého půl roku po divadelní premiéře. V roce 1939 nechali nacisté spálit všechny negativy a kopie filmů V + W, jejich duch a písničky však i přesto posilovaly český národ v nejtragičtějším období jeho historie. V roce 1947 byl film znovu uveden do kin v okleštěné podobě. I když dochovaná kopie nepodává úplný obraz o původních záměrech tvůrců, na mistrovských výstupech V+W to nic nezměnilo a dodnes těší diváky pamětnických filmů.

Bonusy: Slovo historika, Fotografie, Biografie a filmografie, Soudobá dokumentace, Soudobá dokumentace na CD-ROM.

© Webová stránka je vlastnictví videopůjčovny AUSID Pardubice.