Reese Witherspoon
Další
herci
Reese Witherspoon

Reese Witherspoon

Laura Jean Reese Witherspoon je dcerou zdravotní sestry a lékaře. Svou kariéru začíná v sedmi letech jako dětská modelka a v televizních reklamách. V Nashville, kde vyrůstala navštěvovala Harpeth Hall, dívčí střední školu. V roce 1991 se poprvé objevila ve filmovém dramatu V měsíčním svitu "He Man in the Moon". Teprve 14letá Reese na sebe upoutala pozornost kritiky, za vytvoření postavy Dani Trantové, které prožívá první zkušenosti s láskou.
Během studia na střední škole se v roce 1993 objevila ve filmech Jackova ukolébavka "Jack the Bear" s Danny DeVitem a v hlavní roli rodinného dramatu Vzdálené místo "A Far Off Place", díky kterému musela strávit několik měsíců v poušti Kalahari. Po úspěšném dokončení střední školy se rozhodla omezit hereckou kariéru a přihlásila se na studium anglické literatury na Stanford University. Přesto se objevila v thrilleru Milenec nebo vrah "Fear" a v satiře na Červenou Karkulku v krimi filmu Maniak "Freeway" o patnáctileté dívce, která cestuje za svou babičkou. Za film Maniak získala ocenění na katalánském mezinárodním filmovém festivalu ocenění pro nejlepší herečku.
Herecká kariéra Reese Witherspoon začíná nabírat na obrátkách od roku 1998, když si zahrála ve dvou významných filmech. Prvním z nich bylo drama s Genem Hackmanem, Susan Sarandon a Paulem Newmanem Soumrak "Twilight". Druhým byla veleúspěšná fantasy komedie Pleasantville: Městečko zázraků "Pleasantville". Následující rok přichází obrovský úspěch v teenagerovské tragikomedie Velmi nebezpečné známosti "Cruel Intentions" po boku dalších mladých hvězd Sarah Michelle Gellar, Ryana Phillippa, Selmy Blair a Joshuy Jacksona. Ve filmu se zakoukala do Ryana Phillippa, za kterého se vdala na jaře 1999. Stejný rok si také zahrála hlavní roli v komedii Kdo s koho "Election".
Po několika průměrně úspěšných filmech jako Nebezpečná síť "Best Laid Plans" (1999), Malý Nicky - Satan Junior "Little Nicky" (2000), Americké psycho "American Psycho" (2000) přichází další opravdový hit. Tím je komedie Pravá blondýnka "Legally Blonde" (2001), kde hraje dívku, kterou opustí přítel, protože se mu zdá, až příliš blond. Jde proto studovat práva a zjistí, že je chytřejší než si myslela. Film po uvedení do kin vydělal téměř 100 milionů dolarů a prokázal, že Reese dokáže opravdu přitáhnout diváky.
Během průběhu roku 2002 se objevila jako host v seriálu Přátelé "Friends" a v kresleném seriálu Simpsonovi vytvořila hlas k postavě Grety Wolfecastleové v jednom z jeho dílů. Stejný rok také natočila romantickou komedii Holka na roztrhání "Sweet Home Alabama" (2002). V nedávné době opět zazářila v pokračování úspěšné komedii Pravá blondýnka 2 "Legally Blonde 2: Red, White & Blonde" (2003), kterou zároveň produkovala.
Se svým manželem Ryanem Phillippem má dceru Avu Elizabeth, která se narodila v roce 1999 a syna Deacona,který se narodil v roce 2003. Reese v listopadu 2006 požádala Ryana o rozvod, a později začala chodit s hercem Jakem Gyllenhaalem. Ani tento vztah nevydržel a skončil po měsíčním chození.
Reese má dvě děti, dcera Ava Elizabeth se narodila 9. září 1999 a syn Deacon Reese 23. října 2003.

Herecká filmografie:
2011The Bear and the Bow2001Labutí trumpetka1996Maniak
2010Tokyo SuckerpunchPravá blondýnkaMilenec nebo vrah
Untitled James L. Brooks ProjectWhiteout1994Do háje, no a co
2009Monsters vs Aliens: Mutant Pumpkins from Outer Space (TV film)2000Americké psycho"Přátelé" (TV seriál)
Monstra vs. VetřelciMalý Nicky - Satan Junior1993Jackova ukolébavka
2008Čtvery vánoce1999Kdo s koho"Return to Lonesome Dove" (TV seriál)
2007OdvlečenNebezpečná síťSami v poušti
2006PenelopeVelmi nebezpečné známosti1992Desperate Choices: To Save My Child (TV film)
2005A co když je to pravda?1998"Herkules" (TV seriál)1991Divoký květ / Divoký svět (TV film)
Walk the LineMěstečko PleasantvilleV měsíčním svitu
2004Jarmark marnostiNebezpečná zásilka1989"Simpsonovi" (TV seriál)
2003Pravá blondýnka 2Soumrak
2002Holka na roztrhání1997"Tatík Hill a spol." (TV seriál)
Jak je důležité míti Filipa

Filmy v naší půjčovně:

Monstra vs. Vetřelci
Monstra vs. Vetřelci
Čtvery vánoce
Čtvery vánoce
Odvlečen
Odvlečen
A co když je to pravda?
A co když je to pravda?
Walk the Line
Walk the Line
Jarmark marnosti
Jarmark marnosti

Pravá blondýnka
Pravá blondýnka
Pravá blondýnka 2
Pravá blondýnka 2
Holka na roztrhání
Holka na roztrhání
Velmi nebezpečné známosti
Velmi nebezpečné známosti

© Webová stránka je vlastnictví videopůjčovny AUSID Pardubice.