Nicole Kidman
Další
herci

Nicole Kidman

Nicole se narodila na Hawai jako Nicole Mary Kidman, ale vyrůstala v Longueville, předměstí Sydney v Australii, kam se přestěhovala když jí byly 4 roky. Její otec Anthony, biochemik a psycholog na Hawaii studoval. Její matka Janelle je oddaná feministka, snažila se jí a její setru Antonii připravit na skutečný život. Nicole se učila tanec, drama a mimiku. Když jí bylo deset let, tak se silně zajímala o balet. Oficiálně začala účinkovat v divadle ve Philip Street Theater. Kidman debutovala v australském filmu Vánoce v divočině (1983).
Již ve svých 14 letech se začala objevovat v seriálech Winners a Five-Mile Creek. Téměř přes noc se stala celonárodní hvězdou díky seriálu Vietnam, který jí přinesl cenu pro nejlepší herečku roku od australské veřejnosti i Australského filmového institutu. Kromě ohlasů veřejnosti a odborné kritiky se jí také podařilo přilákat zájem australských filmařů, který vedl k rolím ve filmech jako Smaragdové město (ten jí vynesl nominaci na cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli od Australského filmového institutu) nebo Flirtování (za herecký výkon v tomto filmu získala ocenění Variety Award a australská veřejnost ji zvolila herečkou roku) a seriálu Bangkok Hilton.
Na cenu herecký objev roku od Sydney Theater Critics byla nominována za roli v divadelní hře Steel Magnolias. První mezinárodní úspěch jí přinesl v roce 1989 psychologický thriller Úplné bezvětří režiséra Philipa Noyce. Po této roli se stala velmi žádanou herečkou a v průběhu následujících let spolupracovala s režiséry jako Robert Benton (Billy Bathgate), Ron Howard (Navždy a daleko), Harold Becker (V moci posedlosti), Bruce Joel Rubin (Můj život), Joel Schumacher (Batman navždy), Jane Campion (Portrét dámy), Mimi Leder (Peacemaker), Griffin Dunne (Magická posedlost) nebo Stanley Kubrick (Eyes Wide Shut).
Za výkon ve filmu Guse Van Santa "Zemřít pro" získala Zlatý glóbus, cenu pro nejlepší herečku od Bostonských a Londýnských filmových kritiků a ocenění na Filmovém festivalu v Seattlu. V tomto filmu si zahrála pohlednou blondýnku z amerického maloměsta Suzanne Stoneovou, která se rozhodla, že se stane televizní reportérkou.
Kromě toho byla nominována na cenu BAFTA. Na podzim roku 1998 debutovala v londýnském divadle hrou The Blue Room, za kterou získala cenu London’s Evening Standard Award a byla nominována na cenu Laurence Olivier Award. Zahrála si i v politickém thrilleru Tlumočnice, režiséra Sydneyho Pollacka. V roce 2006 natočila drama Fur, v němž se zhostíla role slavné fotografky Diane Arbus.
Nicole Kidman získala v roce 2003 Oscara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA za herecký výkon v roli spisovatelky Virginie Woolf ve filmu Stephena Daldryho Hodiny. Byla také nominována na cenu SAG a spolu s Meryl Streep a Julianne Moore získala Stříbrného medvěda na Filmovém festivalu v Berlíně. Na Zlaté glóby byla nominována také za další dva filmy: drama Anthonyho Minghelly Návrat do Cold Mountain (za nějž byla nominována i na cenu organizace Broadcast Film Critics), a film Zrození (Birth), který jí přinesl i nominaci na Cenu londýnských filmových kritiků pro herečku roku. Zahrála si ve dvou komerčně nejúspěšnějších filmech roku 2001, Ti druzí (nominace na Zlatý glóbus a cenu BAFTA) a Moulin Rouge (Zlatý glóbus, Cena londýnských filmových kritiků, nominace na Oscara). V roce 2005 si zahrála naivní a dobrosrdečnou čarodějku Isabel ve filmu režisérky a scénáristky Nory Ephron, Moje krásná čarodějka. Námětem pro natočení tohoto filmu byl oblíbený romantický komediální seriál Bewitched. Nicole se dále se objevila v thrilleru Larse Von Triera Dogville a romantickém dramatu Roberta Bentona Lidská skvrna.
Nicole Kidman se v roce 1990 provdala za hollywoodskou super hvězdu Toma Cruise, se který seněkolikrát snažila otěhotnět, ale nakonec si adoptovali dvě děti - Isabellu a Connora. S Tomem se rozvedli v roce 2001 zrovna v době natáčení filmu Moulin Rouge. Nicole Kidman se 25.6.2006 vdala za country zpěváka Keitha Urbana. Svatba se konala v australském Sydney. 7. července 2008 se jim narodila dcera Sunday Rose.

Herecká filmografie:
2011Zkus mě rozesmát2005Moje krásná čarodějka1996Portrét dámy
2010The Danish GirlTlumočnice1995Batman navždy
Monte Carlo2004Stepfordské paničkyZemřít pro
Rabbit HoleZrození1993Můj život
The Rivals2003DogvilleV moci posedlosti
2009The Eight WonderLidská skvrna1992Navždy a daleko
NeedNávrat do Cold Mountain1991Billy Bathgate
Nine2002HodinyFlirtování
2008Austrálie2001Moulin Rouge1990Bouřlivé dny / Dny hromu
2007InvazeNevěsta přes internet1989"Bangkok Hilton" (TV seriál)
Svatba podle MargotTi druzíÚplné bezvětří
Zlatý kompas1999Spalující touha1988Smaragdové město
2006Diane Arbus: Příběh jedné obsese1998Magická posedlost
Happy Feet

Filmy v naší půjčovně:

Zkus mě rozesmát
Zkus mě rozesmát
Nine
Nine
Austrálie
Austrálie
Invaze
Invaze
Svatba podle Margot
Svatba podle Margot
Zlatý kompas
Zlatý kompas

Diane Arbus
Diane Arbus
Příběh jedné obsese
Happy Feet
Happy Feet
Moje krásná čarodějka
Moje krásná čarodějka
Tlumočnice
Tlumočnice
Stepfordské paničky
Stepfordské paničky
Zrození
Zrození

Lidská skvrna
Lidská skvrna
Návrat do Cold Mountain
Návrat do Cold Mountain
Hodiny
Hodiny
Moulin Rouge
Moulin Rouge
Nevěsta přes internet
Nevěsta přes internet
Ti druzí
Ti druzí

Spalující touha
Spalující touha
Magická posedlost
Magická posedlost
Batman navždy
Batman navždy
V moci posedlosti
V moci posedlosti

© Webová stránka je vlastnictví videopůjčovny AUSID Pardubice.