Diane LaneS
Další
herci

Diane Lane

S prostředím divadla se sžívala od raného dětství, neboť její otec Burton Lane vedl jednu newyorskou divadelní dílnu a matka Colleen Farringtonová byla herečkou. Už jako šestiletá vystupovala v mimobroadwayské inscenaci řecké tragédie Médea a se souborem režiséra Andreje Serbana The Great Jones Repertory Company se zúčastnila dlouhého turné po Evropě a Asii, kde vystupovala mj. v Eurípidových dramatech Elektra a Trójanky, Shakespearově komedii Jak se vám líbí a v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu. Po návratu do New Yorku účinkovala 1977 po boku Meryl Streepové na scéně Lincoln Center v Čechovově Višňovém sadu a o rok později se poprvé představila na Broadwayi jako mladistvá prostitutka v muzikálu Elizabeth Swadosové Uprchlíci.
Před film. kamerou debutovala úlohou mladičké dívky z bohaté rodiny Lauren Kingové, o jejímž milostném vztahu k synovi (Thelonious Bernard) pařížského taxikáře vypráví romantická komedie Střípky lásky (r. G. R. Hill). Zcela odlišného typu byla ústřední postava odvážné pistolnice z Divokého západu Jenny, přezdívané Malé gatě, kterou ztělesnila ve westernu Divoké kočky (r. L. Johnson). V její další kariéře sehrál důležitou úlohu režisér Francis Ford Coppola, pod jehož vedením ztělesnila řadu výrazných postav: vyzývavá studentka Cherry a Patty ve dvou adaptacích románů S. E. Hintonové o dospívající mládeži Outsideři a Dravé ryby. Svými vnadami a smyslností vampa 30. let vzrušuje D. L. jako milenka mafiánského kmotra Vera Cicerová, o jejíž přízeň a lásku usiluje mladý jazzový trumpetista (Richard Gere), v hudebním retrosnímku Cotton Club (r. F. F. Coppola).
Lane získala nominaci na Zlatý globus za výkon v romantické komedii v režii Audrey Wells Pod Tuskánským sluncem, který je založen na stejnojmenném románu Frances Mayes. Mezinárodní uznání si získala za roli ve snímku Adriana Lynea Nevěrná, remake snímku La Femme Infidel z roku 1969 od Claude Chabrola, kde si podruhé zahrála s Richardem Gerem. Za tuto roli získala nominace na Oscara, Zlatý globus a cenu SGA, přičemž se jí dostalo uznání i od New York Film Critics a National Society of Film Critics.
Postavení hvězdy však dosáhla teprve díky roli rockové zpěvačky Ellen Aimové, která je unesena motorkářskou bandou, v hudebním thrilleru Ohně v ulicích (r. W. Hill). Při výběru dalších rolí však neměla příliš štěstí.
Za postavu Loreny Woodové ve westernovém seriálu Osamělá Holubice byla nominována na cenu Emmy. Jako host se objevila v epizodě Murder, Obliquely (1993, Vražda si nevybírá - ČTV; r. Alfonso Cuaron) seriálu TV kriminálních příběhů Fallen Angels (Padlí andělé).
Proslula bouřlivými milostnými vztahy s řadou svých hereckých partnerů (Timothy Hutton, Christopher Atkins, Matt Dillon). Roku 1984 se D. L. citově sblížila s hercem Christophem Lambertem, za něhož se v roce 1988 provdala. Vytvořila s ním také ústřední partnerské dvojice v melancholickém milostném filmu Mystická krása (r. Ch. Finch) a v thrilleru o šachovém velmistrovi obviněném z vraždy Tah jezdcem (r. C. Schenkel).
V roce 2005 se objevila v roli Sarah Nolan v romantické komedii "Láska na inzerát" (režie Gary David Goldberg). „Sarah je v podstatě hodná holka,“ říká Lane. „Byla ochotná zůstat v manželství i přesto, že už vychladla i poslední jiskra. Po pravdě řečeno, je překvapená, že je to její manžel, kdo nakonec navrhuje rozvod. Se svou opravdovou životní láskou se dosud míjela. Ale je ochotná zkoušet nové možnosti. Rozhodně nepatří k těm ženám, které když se shodu nešťastných okolností s někým rozejdou, zahořknou a celé měsíce se neobjeví ve společnosti. Její odhodlání je pro ni samotnou velmi důležité. Jediné co potřebuje, je, aby jí někdo nastartoval...“

Filmografie:
2010Secretariat1997Jediné vzrušení1987The Big Town
2008Smrtící úderVražda v Bílém doměŽena v úzkých
Jumper1996Jack1984Cotton Club
Noci v Rodanthe"Mrtvý" bossOhnivé ulice / Ohně v ulicích
Smrt on-line1995Divoký Bill1983Dravé ryby
2006HollywoodlandSoudce DreddThe Outsiders
2005Láska na inzerátTramvaj do stanice Touha (TV film)1982Miss All-American Beauty (TV film)
Nelítostná rasa1994Nejstarší žijící konfederační vdova vypráví vše (TV film)National Lampoon a kino
2003Just Like Mona1993Babí létoPříležitost pro šest
Pod toskánským sluncem"Padlí andělé" (TV seriál)1981Divoké kočky
2002Nevěrná1992ChaplinChild Bride of Short Creek (TV film)
2001Hardball / Tvrdá hraMůj nový revolverLadies and Gentlemen, the Fabulous Stains
Skleněný důmRakuyôSummer (TV film)
2000Dokonalá bouřeTah jezdcem1980Dotek lásky
Můj pes Skip1990Padlý anděl (TV film)1979Střípky lásky
Muž z Virginie (TV film)Vital Signs
1999Procházka po Měsíci1989Mystická krása
1998Grace a Glorie (TV film)"Osamělá holubice" (TV seriál)
Gunshy

Filmy v naší půjčovně:

Secretariat
Secretariat
Smrtící úder
Smrtící úder
Jumper
Jumper
Noci v Rodanthe
Noci v Rodanthe
Smrt on-line
Smrt on-line
Hollywoodland
Hollywoodland

Láska na inzerát
Láska na inzerát
Nelítostná rasa
Nelítostná rasa
Pod toskánským sluncem
Pod toskánským sluncem
Nevěrná
Nevěrná
Skleněný dům
Skleněný dům
Dokonalá bouře
Dokonalá bouře

Tah jezdcem
Tah jezdcem

© Webová stránka je vlastnictví videopůjčovny AUSID Pardubice.